Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski ze zdumieniem przyjęło decyzję o zawieszeniu przez Telewizję Polską dziennikarza i komentatora sportowego Pana Przemysława Babiarza, spowodowaną rzekomo wypowiedzeniem skandalicznych słów w odniesieniu do piosenki Johna Lennona „Imagine” podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Kuriozalne jest to, że sankcje wobec Pana Przemysława Babiarza wystosowano pod pretekstem „wzajemnego zrozumienia, tolerancji, pojednania” afirmując je zarówno jako idee olimpijskie, jak i standardy, którymi kieruje się obecnie Telewizja Polska.
Decydenci jednakowoż tej absurdalnej decyzji i osoby kreujące tezę o rzekomym łamaniu przez Pana Przemysława Babiarza fundamentalnych zasad olimpizmu w sposób oczywisty i niedopuszczalny dopuszczają się mistyfikacji.
Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski przypomina, że w systemie uniwersalnym Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który wszedł w życie w dniu 23 marca 1976 roku w art. 19 ust. 1 stanowi się, że „Każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania opinii; prawo to obejmuje swobodę poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania wszelkich informacji i poglądów, bez względu na granice państwowe, ustnie, pismem lub drukiem, w postaci dzieła sztuki bądź w jakikolwiek inny sposób według własnego wyboru”. Dodatkowo, w regionalnym europejskim systemie ochrony praw człowieka źródłem prawa do wolności słowa jest art.10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
A zatem, ingerencja państwa – jego margines oceny – w przypadku dziennikarza jest mocno ograniczona. Także poprzez władzę publiczną w postaci państwowej, funkcjonującej między innymi dzięki środkom finansowym pochodzącym z budżetu państwa, a więc od wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej opłacających podatki.
Pan Przemysław Babiarz, będący dziennikarzem z ogromnym doświadczeniem i specjalistą w komentowaniu wydarzeń sportowych, komentując ceremonię otwarcia letnich igrzysk olimpijskich i odnosząc się do utworu „Imagine” powiedział prawdę. Bowiem odniósł się do słów wspomnianej piosenki, a także potwierdził jedynie to, co sam jej autor John Lennon w 1980 roku oświadczając, że podobieństwa między ideałami przedstawionymi w piosence, a komunizmem były zamierzone: – „Imagine”, które mówi: Wyobraź sobie, że nie ma już religii, nie ma już kraju, nie ma już polityki”, jest praktycznie manifestem komunistycznym, mimo że nie jestem szczególnie komunistą i nie należę do żadnego ruchu.
Tym samym, nie można decyzji Telewizji Polskiej odczytywać inaczej niż niesłusznego, bezprecedensowego i haniebnego prześladowania dziennikarza przez państwo.
Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski stanowczo protestuje przeciwko tej praktyce i podkreśla, że takie działania godzą w nienaruszalne i niepodzielne prawa człowieka.