W związku z medialną akcją, noszącą znamiona fake newsu, zmierzającą do zdeprecjonowania czynności z zakresu administracji sądowej, a podjętych przez Panią sędzię Monikę Jankowską – Przewodniczącą X Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie, stwierdzamy, jak poniżej.
Sprawa o sygn. akt X Kz 643/24 Sądu Okręgowego w Warszawie, wszczęta na skutek zażalenia na decyzję o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Pana posła Marcina Romanowskiego, została przydzielona do referatu Pana sędziego Przemysława Dziwańskiego zgodnie z § 43 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 roku Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 roku, poz. 867t.j.) – tj. poprzez system losowego przydziału spraw.
Kolejno – oskarżyciel publiczny zażądał wyłączenia sędziego referenta – wniosek ten oddalono.
W oparciu o art. 30 § 2 kpk w zw. z art. 93 § 2 kpk Przewodnicząca Wydziału jw. – w granicach swego umocowania – § 80 ust. 1 ww Regulaminu urzędowania sądów powszechnych – zarządziła rozpoznanie sprawy o sygn. akt X Kz 643/24 w składzie trzech sędziów.
Do wyznaczonego zatem uprzednio sędziego referenta system losowego przydziału spraw przydzielił m.in. Panią sędzię Aleksandrę Rusin – Batko, która wniosła o swoje wyłączenie na podstawie art. 41 § 1 kpk.
Do rozpoznania żądania Pani sędzi Aleksandry Rusin – Batko system losowego przydziału spraw wyznaczył Pana sędziego Krzysztofa Chmielewskiego i był on uprawniony do orzekania jedynie w tym zakresie. Z urzędu mogą orzekać wyłącznie sędziowie wyznaczeni do rozpoznania całej sprawy, a nie kwestii incydentalnej.
Sąd Okręgowy w Warszawie w składzie sędziego Krzysztofa Chmielewskiego rozstrzygnął co do żądania Pani sędzi Aleksandry Rusin – Batko oraz – bez wniosku, bez umocowania ustawowego i pomimo zapadłej już przecież uprzednio decyzji procesowej, odmawiającej żądaniu Prokuratora Prokuratury Krajowej – wyłączył (sic!!!) od udziału w sprawie Pana sędziego Przemysława Dziwańskiego.
W efekcie wyłączenia Pani sędzi Aleksandry Rusin – Batko – Przewodnicząca Wydziału X Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie zarządziła stosowny losowy przydział – wyznaczono Pana sędziego Leszka Parzyszka.
Wobec wzajemnie się wykluczających decyzji procesowych co do wyłączenia Pana sędziego Przemysława Dziwańskiego – Pani sędzia Monika Jankowska podjęła nie tylko trafną merytorycznie, lecz jedyną prawnie dopuszczalną decyzję o przekazaniu sprawy do rozpoznania składowi, wyznaczonemu do jej rozpoznania przez system losowego przydziału spraw.
Czynności Przewodniczącej ww Wydziału mają charakter ściśle administracyjny i wynikają z obowiązujących prawnie reguł przydziału spraw oraz biurowości sądowej. Ich kwestionowanie w niektórych środkach masowego przekazu stanowi w istocie nie tylko wyraz prawnej ignorancji, ale przede wszystkim zamierzonego nacisku na działania funkcjonariusza publicznego, realizującego działania – niezależnej od pozostałych – władzy sądowniczej. Co więcej – ta aktywność mediów w sprzężeniu z reakcjami części środowiska sędziowskiego – co stwierdzamy z ubolewaniem, ale i z zażenowaniem – zmierza do manipulowania składem orzeczniczym; to zaś w wymiarze społecznym nie tylko deprecjonuje wymiar sprawiedliwości, lecz – na przykładzie ww sprawy – wzbudza jego odbiór jako ramienia władzy wykonawczej do walki z opozycją polityczną.