Skip to main content

Uchwała w obronie sędziego Jarosława Dudzicza z 14 października 2024 roku

Powrót

Czas czytania 3 minuty

Data wpisu: 14.10.2024

Stowarzyszenie „Prawnicy dla Polski” wyraża stanowczy sprzeciw wobec instrumentalnego wykorzystania Prokuratury w publicznym linczu oraz w próbie uniemożliwienia awansu zawodowego sędziemu Jarosławowi Dudziczowi, polegającej na podjęciu na nowo umorzonego śledztwa w sprawie przypisywanego temu sędziemu antysemickiego wpisu w internecie z sierpnia 2015 r.

Z komunikatu Prokuratury Krajowej oraz inspirowanych publikacji medialnych wynika, że postanowieniem z 16 września 2024 r. prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej podjął na nowo umorzone w 2022 r. śledztwo w sprawie publicznego nawoływania w 2015 r. do nienawiści tle różnic narodowościowych oraz znieważenia narodu żydowskiego poprzez zamieszczenie w internecie komentarza do artykułu prasowego dotyczącego domniemanych roszczeń do zawartości tak zwanego „złotego pociągu”.

Decyzja podjęciu na nowo tego postępowania pozostaje w sprzeczności z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego z powodu niewystarczających dowodów popełnienia przestępstwa, w trakcie którego zebrano i zbadano różne środki dowodowe, należy uznać za postanowienie, które zostało wydane w następstwie oceny co do istoty ponieważ zawiera ono ostateczne rozstrzygnięcie w przedmiocie niewystarczającego charakteru tych dowodów i wyklucza jakąkolwiek możliwość wznowienia postępowania na podstawie tego samego łańcucha poszlak (wyroki w sprawach C-58/22 i C-398/12).

Ta pozbawiona jakichkolwiek faktycznych i prawnych podstaw decyzja upolitycznionej Prokuratury została podjęta bezpośrednio po uchwale Krajowej Rady Sądownictwa rekomendującej sędziego Jarosława Dudzicza do objęcia urzędu sędziego Sądu Najwyższego, a jej wyłącznym celem jest próba wywarcia nacisku na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, by nie powołał sędziego J.Dudzicza do objęcia tego urzędu.

Tego rodzaju bezpodstawne, insynuacyjne zarzuty pod adresem sędziego J.Dudzicza pojawiają się co najmniej od 2018 r. i każdorazowo mają na celu dyskredytowanie go w opinii publicznej w związku z udziałem w pracach Krajowej Rady Sądownictwa poprzedniej kadencji, a obecnie w związku z jego bezkompromisową walką z upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości realizowanym przez ministra Adama Bodnara i jego pomocników.Mając to na uwadze Stowarzyszenie „Prawnicy dla Polski” apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, aby rozpoznając wniosek Krajowej Rady Sądownictwa o powołanie sędziego Jarosława Dudzicza do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego kierował się wyłącznie merytoryczną oceną pracy tego kandydata, nie uwzględniając gołosłownych oskarżeń.